Emlakçı / Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

Emlak sektörü, gerek ülkemizde gerekse dünyada insanların barınma ihtiyacını karşılamak için ya da yatırım amaçlı olarak emlak ihtiyacı her zaman olacağından en gelişmiş ve iş hacmi oldukça geniş olan bir sektördür. 

Bu ihtiyacı karşılamada danışmanlık ve aracılık eden emlakçı veya gayrımenkul danışmanı bilgi ve profesyonellik gerektiren işlerdir. Bu nedenle kaliteli ve güvenilir bir hizmet almak adına mutlaka işinde uzman kişi ve kurumlar ile çalışmak gerekmektedir.

Emlakçı / Gayrimenkul Danışmanı Nedir?

Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralanması ile tapu işlemlerine aracılık eden, taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti veren, yetki belgesi ile gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârlardan oluşan,  yetki belgesi ile taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerdir.

Bu işletmelerin, mesleki faaliyetleri, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi, askıya alınması ve iptaline ilişkin usul ve esasları, taşınmaz ticaretiyle iştigal eden işletmelerde aranan şartlarına ilişkin yükümlülükleri, taşınmaz ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumlulukları mevzuatla düzenlenmiştir.

ATEM (Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası) ‘na göre Emlakçılık Mesleğinin Tanımı 

a) Gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesine dayanılarak, gayrimenkulun alımı, satımı, rehin ve sair aynı hak tesisi gibi tüm hukuki ve teknik işlemlerin yapılması konusunda aracılık etmek, pazarlama faaliyetlerinde bulunmak, işlemlere ilişkin anlaşma sözleşmelerini düzenlemek
b) Gerçek hak sahiplerinin talebi üzerine düzenlenen süreli veya süresiz iş sözleşmesine dayanılarak, gayrimenkulun kiralanması konusunda pazarlama faaliyetlerinde bulunmak, kiralama işlemlerine aracılık etmek, gayrimenkul sahibinin talebi doğrultusunda yapacağı anlaşmadan hareketle kiralama sonrası hizmetlerin ifası
c) İş sözleşmelerine göre belirtilen işleri resmi merciler önünde aldıkları yetkiler doğrultusunda takip etmek ve gerekli ön incelemeleri yapmak
d) Gayrimenkullere ilişkin ve mesleğini ilgilendiren konularda danışmanlık yapmak
e) Kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel ve tüzel kişilerin talepleri halinde gayrimenkule ilişkin konularda bilirkişilik ve ekspertizlik yapmak
f) İlgililerin talebi üzerine form, beyanname ve yönetim planı gibi benzeri belgeleri doldurmak ve düzenlemek Belirtilen bu işleri kendi namına kurmuş olduğu bir işyerinde ifa eden kişilere EMLAKÇI denir.

Gayrimenkul Danışmanı ile Emlakçı Arasında Fark Var mıdır?

Son yıllarda ülkemizde inşaat sektörünün hızla büyümesi ile birlikte, küçük bir sermaye ve ilkokul mezunu olunması yeterli olan birkaç sertifika (mesleki eğitim) ve izinle kolayca açılabilen emlak bürosu sayısında rekor artış görülmektedir.

Mevzuatta Gayrimenkul Danışmanı ile Emlakçı olarak ayırım olmadığı gibi, tanımında emlak danışmanı olarak tanımlanmaktadır.
Gayrimenkul Danışmanı ile Emlakçılık yapabilmek için yetkinlik belgesi mesleki eğitim belgesi vb. Farklılık yoktur.
Hizmet alanı, yetkinlik alanı ve yükümlülükler hususunda belirli kurallar ve ayırım konulmadığı için emlakçılar ile gayrimenkul danışmanları sıklıkla karşı karşıya gelmekte ve bu iki kavram birbirine karıştırılmaktadır.

Emlakçı Olarak Bilinen Esnaf; kiralamak veya satın almak istediğiniz gayrimenkulü görmek istediğinizde mülk sahibi tarafından yetkilendirilen emlakçı elindeki anahtarla size kapıyı açar ve burası mutfak burası banyo burası salon gibi aslında orayı kiralayacak kişinin de zaten gördüğü bilgiyi paylaşarak belirli bir oranda komisyonla aracılık hizmeti veren kişidir.
Gayrimenkul Danışmanı; Satın alma ve kiralama süreci başından sonuna kadar iyi bir şekilde yönetilmesi gereken ciddi bir iştir ve bir eğitim gerektirir. Kişilerin ihtiyaçlarını doğru analiz etmek, ihtiyaca uygun doğru alternatifleri belirlemek, doğru bir şekilde bilgilendirmek, yönlendirmek, konut projelerinin tanıtımını yapmak ve bunun gibi çeşitli hizmetler Gayrimenkul Danışmanlığı adı altında sunulur.
İlgili kurumlardan aldığım yetki belgesi elimde, gayrimenkul alım satım kiralama hizmetini kulaktan dolma bilgiler ile çok sayıda yapayım hızla para kazanayım zihniyeti ile karşınızdaki insana gerçekten iyi bir hizmet verilmesi mümkün değildir.
Gayrimenkul danışmanlığını emlakçıdan ayıran en önemli fark, gayrimenkul piyasasına ilişkin sektörü ilgilendiren tüm verileri (yatırım, konut projeleri, kredi oranları, alış-satış piyasası vb. ) takip edebilmek, yatırım alanlarına ilişkin verilerin analizini yapabilmek, profesyonel yaklaşımla edinilen veriler ışığında müşterilerinin ihtiyacı olan hedefe hızlı, doğru ve güvenle ulaşmasını sağlamaktır.
Bunun için ilkokul diploması ile ilgili kurum ve kuruluşlardan alınan yetki belgesi elbette yeterli olmayacaktır. Bu alanda doğru hizmet vermek isteyenler için üniversitelerin İktisat, İşletme, Emlak Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, Harita Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olarak ya da Emlak Danışmanlığına ilişkin kurslara katılarak sertifika almak, kendini bu alanda sürekli geliştirmek ve güncellemek önemlidir.

Emlakçının Yetki belgesini sorgulamak için tıklayınız

Diğer yazılarımızı görmek için tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir